if_photoif_put_inmenu
ТОВ "Арт Кипрей"
Зателефонуйте нам!
+38 (097) +38 (097) 163-73-54 Показати
+38 (063) +38 (063) 968-29-28 Показати

Міфи про газобетон

12 травня 2017

Кожен, хто хоч раз намагався знайти в Інтернеті інформацію про стінових матеріалах і, зокрема, про газобетоні, стикався з її суперечливістю. Джерел інформації багато, але вони відрізняються різним рівнем обґрунтованості, об'єктивності, компетентності, комерційної ангажованості в кінці кінців. З одного боку автоклавний газобетон критикують продавці пінобетону, яким при високій собівартості їх цементоемкой продукції складно конкурувати з індустріальною міццю газобетонних заводів. З іншого боку спотворюють дійсність просувачі систем зовнішнього утеплення дерев'яних конструкцій, які намагаються виключити одношарові кам'яні стіни з сучасної будівельної практики. Свою дещицю негативу викидають і представники цегляної промисловості... Витікаюча з різних сторін критика заснована на різних передумовах, але в цілому не відрізняється великою різноманітністю. Повторюються з року в рік домисли встигли заскніти і перетворитися на набір стійких міфів. Розвінчання таких міфів ми присвячуємо цю сторінку.

 

Міф перший -"кладка блоків на клею дорожче, ніж на цементному розчині"

Ну, це не стільки навіть міф, скільки просте оману, витікає від лінощів. Лінощі витратити пару хвилин на порівняльний розрахунок. Давайте розберемо «простоту і дешевизну» кладки на розчин. Спочатку з приводу простоти кладки на розчині порівняно з клеєм. Можливо, для "будівельників", чия юність пройшла в студентських будзагонах, так і просто для поживших неабияк мулярів – кладка на розчин звичніше. І перенавчання для роботи з тонкошаровим клеєм зажадає від них деяких витрат сил і часу. Але від людини початківця "з нуля", так само як і для згаяв час на перенавчання, кладка на клею вимагає менших витрат часу і сил. Зниження трудовитрат при укладанні блоків на клей (порівняно з кладкою на розчині) існує об'єктивно, що знайшло відображення навіть у зниженні кошторисних розцінок на таку кладку.

Тепер про дешевизну розчину в порівнянні з клеєм.
Кладка на тонкошарові "мастики" і "клею" ще в 80-ті роки розглядалася як спосіб знизити витрату в'яжучого при будівельних роботах. Витрата ц/п розчину (товщина шва 10-12 мм) в 5-6 разів більше, ніж витрата клею. При тому, що клей для газобетону – це одна з найдешевших сухих будівельних сумішей. Клей коштує приблизно в 2 рази дорожче простий цементно-піщаної суміші в 5-6 разів меншій витраті. Так, є окремі виробники сухих сумішей, які примудряються продавати клей для ніздрюватих бетонів за порівняно високими цінами. Ну, так на те вони й окремі, щоб своїм винятком відтіняти загальне правило: клей для газобетону – дешева заміна розчину (при гарній точності геометричних розмірів блоків). Використовувати тонкошаровий клей для кладки газобетонних блоків слід завжди. Для підвищення економічної, теплотехнічної і прозорого характеристик кладки.

 

Міф другий – "чим вище щільність бетону, тим вище його міцність" 

Твердження про те, що зі збільшенням щільності зростає міцність бетону, в загальному випадку справедливо.  У шістдесяті – сімдесяті роки навіть робилися спроби створити універсальні формули залежності міцності автоклавних ніздрюватих бетонів від їх щільності. Але з часом такі спроби були визнані такими, що не мають практичної цінності і залишені.  У цілому, якщо випадковим чином відібрати з наявних в Україні заводів автоклавного газобетону, що працюють за старою технологією, або з цехів з виробництва неавтоклавного пінобетону велика кількість зразків пористих бетонів і побудувати графік залежності їх міцності від щільності, то узагальнена крива дійсно покаже наявність залежності між щільністю і міцністю. Але якщо ми порівняємо ці зразки з виробами AEROC, що представляють собою газобетон нового покоління, то перед нами постане несподівана картина: при фактичної щільності бетону 380 – 415 кг/куб. м, його міцність відповідає середній по Україні міцності для густин близько 600 кг/куб. м та становить 25 – 35 кгс/см2 . Така ж міцність буде спостерігатися у зразків з неавтоклавного пінобетону при щільності 700-900 кг/куб. м. Тому, вибираючи матеріал для приватного будівництва, немає підстав вважати, що більш щільний ніздрюватий бетон є синонімом більшої міцності. Взагалі ж рекомендуємо індивідуальним забудовникам не користуватися в побуті непрямими характеристиками, а з'ясовувати фактичні значення найважливіших параметрів блоків. Для стінового матеріалу найважливішими характеристиками є щільність і міцність. Кожну з них слід з'ясовувати окремо. 


Міф третій – "у складі газобетону міститься алюміній і це шкідливо"

lojka4Алюміній – третій за поширеністю на Землі хімічний елемент. Алюміній, вірніше оксид алюмінію – основа глинозему і різних глин, в т. ч. глини, що застосовується в косметичних цілях. Металевий алюміній володіє високою хімічною активністю і швидко окислюється на повітрі, перетворюючись у той же оксид. До складу газобетонної маси алюміній вводиться двома шляхами: з цементом, який містить до 20% алюмінію за масою (до 100 кг цементу на кубічний метр газобетону), і у вигляді алюмінієвої пудри (близько 400 г пудри на кубічний метр газобетону). Власне ці 400 г і перетворюють текучу газомассу обсягом близько половини кубометра в повноцінний кубометр газобетону: частинки алюмінієвої пудри, реагуючи з гидроксогруппами розчину (ВІН -іонами), перетворюються в той же оксид алюмінію і водень. Виділяється водень і спучує газомассу. Металевий алюміній в складі газобетону залишитися не може просто із-за самої суті хімічного процесу газоутворення: гидроксогруппы можна уподібнити малькам, атакуючим шматок м'якушки – поверхня крупинки алюмінію не пасивується налипающими на неї «мальками», а раздергивается до повного истаивания. В результаті ми маємо матеріал, в кубометрі якого міститься до 20 кг хімічно зв'язаного алюмінію. Для порівняння: в кубометрі цегли міститься 200-400 кг алюмінію у вигляді оксидів, в кубометрі неавтоклавних ніздрюватих бетонів – 50 кг алюмінію і більше. Окислений алюміній – одне з найбільш стійких хімічних сполук. Підозрювати його в якійсь «шкідливості» можна тільки від повної безграмотності.

 

Міф четвертий - "у складі газобетону є вапно, може іржавіти металева арматура"  

Тут в одній фразі укладені відразу дві помилки: по-перше, те, що вапно є в складі газобетону, а по-друге, те, що вапно сприяє корозії.
Перше. Так, для виробництва газобетону використовуються і цемент, і вапно, і кварцовий пісок, і алюмінієва пудра. Але готовий газобетон з них не складається! Готовий бетон складається з новоутворених мінералів, представлених в основному різними гидросиликатами. Автоклавний газобетон – це не продукт простий гідратації цементу, це синтезований камінь, який не містить навіть кварцового піску. При автоклавної обробці навіть кварцовий пісок, інертне в звичайних умовах речовина, витрачається в реакціях синтезу силікатів. Тому вапна у складі газобетону немає. Є силікати кальцію – дуже хімічно стійкі мінерали.
Друге. «Під впливом вапна іржавіє арматура». Те, що вапна в готовому газобетоні ні, ми вже встановили. Але навіть якщо б…Бетон, виготовлений на цементі або вапна дає лужну реакцію. Лужне середовище перешкоджає корозії металу. Сталеві елементи, перебуваючи в товщі газобетону або в штробі в шарі розчину, зберігаються довше, ніж на відкритому повітрі. Газобетон перешкоджає корозії, а не сприяє їй.
 

Міф п'ятий -"газобетон, на відміну від пінобетону, боїться води"

В якості наочної агітації за цю тезу наводиться плаваючий у воді пінобетонний кубик, а в якості теоретичного обґрунтування заявляється: "Пінобетон має закриті пори,  і як наслідок чинить опір проникненню води і плаває на поверхні, а газобетон, має відкриту структуру пір, тоне". Почнемо з того, що критерій «тоне/не тоне» не годиться для визначення придатності матеріалу для будівництва. Цегла тоне швидко, мінвата тоне трохи повільніше, а спінені пластики, як правило, не тонуть взагалі. Але ця інформація ніяк не допоможе нам визначитися з вибором матеріалу для будівництва. Тоне… ха!.. втопити газобетонний кубик не так-то просто. Час збереження зразка бетону «на плаву» не залежить безпосередньо від способу утворення пір, ні від способу твердіння. Вологість стіновий матеріал, закритий від атмосферних опадів, залежить від трьох факторів: сезонність експлуатації приміщення, конструкція стіни і сорбційна здатність самого матеріалу. Для дачних будинків, що експлуатуються взимку від випадку до випадку, фактична вологість матеріалу стіни взагалі не має практичного значення. Майже будь-мінеральний матеріал, закритий від опадів справної дахом, буде при такій експлуатації практично вічним. Для постійно експлуатуються будинків важлива правильна конструкція стіни – такий пристрій стінового «пирога», при якому паропроникність матеріалів стіни зростає в міру просування від внутрішніх шарів до зовнішніх (це вимога особливо стосується  зовнішньої обробки, яка не повинна руху пари з приміщення в бік вулиці.

І третє – сорбційна вологість матеріалу (яка жодним чином не пов'язана з водопоглинанням і не перевіряється методом «тоне/не тоне»). Сорбційна вологість різних ніздрюватих бетонів зазвичай мало відрізняється від зразка до зразка і становить близько 5% по масі при відносній вологості повітря 60% і 6-8% по масі при відносній вологості повітря 90-95%. Це означає, що чим ніздрюватий бетон менш щільний, тим менше води він містить. Так, стіна завтовшки 250 мм з газобетону щільністю 400 кг/м3 буде містити в середньому 5 кг води в одному кв. м, така ж стіна з пінобетону щільністю 600 кг/м3 буде містити води вже 7,5 кг/кв. м, як і стіна з щілинного цегли (щільність 1400 кг/куб. м, вологість 2%).
Втім, різних іпостасей міфу про водобоязні ніздрюватих бетонів, оскільки він багатоликий, присвячені наступні два міфу.

 

Міф шостий - "газобетон гігроскопічний і накопичує вологу, він не підходить для стін вологих приміщень"

Гігроскопічність (здатність абсорбувати пари води з повітря) – це і є та сама сорбційна вологість, про яку кілька слів було сказано в попередній рубриці. Так, про газобетон можна сказати, що він гігроскопічний. За кілька місяців стояння в тумані ячеістобетонніх конструкція може набрати води близько 10% від своєї ваги. Приблизно такий і виявляється до весни вологість стін неопалювальних будівель, що зимували в умовах приморської вологої зими. Потім, до травня-червня, вологість стін поступово знижується.Сезонні коливання вологості конструкції, викликані сорбцією/десорбцією, невеликі і не призводять до жодних значущих змін у матеріалі кладки. Перегородки, що відокремлюють душові і ванні кімнати від інших приміщень будівлі, піддаються періодичному односторонньої дії вологого повітря. Цей вплив також не може привести до скільки-небудь значимого накопиченню вологи у стіни. Тому внутрішньоквартирні перегородки санвузлів та огорожі душових у спорткомплексах та басейнах з автоклавного газобетону застосовуються масово.
Зовсім інша справа – зовнішні огородження приміщень з вологим і мокрим режимами експлуатації. Застосовувати газобетон у них потрібно з великою обережністю (як і будь-які інші неполнотелые матеріали, включаючи пустотну цегла і щілинні бетонні блоки). Зволоження матеріалів зовнішніх стін опалювальних приміщень лише частково залежить від їх сорбційної вологості (гігроскопічність). Набагато більший вплив на вологість зовнішніх стін надає їх конструктивне рішення: спосіб зовнішньої і внутрішньої обробки, наявність додаткових включень до складу стіни, спосіб влаштування віконних укосів і обпирання перекриттів. У загальному випадку, можна сказати так: для пристрою з газобетону зовнішніх стін вологих приміщень (парної, наприклад) треба передбачати ретельну пароізоляцію їх внутрішніх поверхонь.

Повторюємо:
- гігроскопічність  не має значення для стін неопалюваних приміщень; 
- гігроскопічність не має значення для перегородок усередині будівель; 
- гігроскопічність не має практичного значення для зовнішніх стін неопалювальних будівель.

 

Міф сьомий - «газобетон вимагає обов'язкового захисту від атмосферних впливів», «зовнішня обробка газобетонної кладки обов'язкова»

До недавнього часу на кожне упаковане місце з ячеистобетонными блоками наносили знак «Берегти від вологи», що означає, що при транспортуванні та зберіганні блоки повинні бути захищені від впливу води. На практиці це вимога означало (і означає) крайню бажаність захисту їх від явного перезволоження. Тобто вимога «берегти від вологи» у перекладі на просторечный мова наказує не зберігати блоки в калюжі і вкривати їх зверху від дощу. Це дуже правильна вимога. Надмірне зволоження, що приводить до намокання бетону блоків до водонасыщенного стану, може призвести до пошкодження блоків морозом (при зимовому зберіганні),  збільшить вагу блоків (що підвищить трудомісткість кладки) і збільшить термін між закінченням кладок і початком оздоблювальних робіт, відкладе введення об'єкта в експлуатацію. Тому перезволоження блоків при перевезенні, зберіганні та виробництві робіт слід уникати. Слід уникати перезволоження і при експлуатації. Це не міф, а правда. А ось способи реалізації захисту від перезволоження сильно міфологізовані. Захист кладки від перезволоження і захист від «атмосферних впливів» – це зовсім не одне і те ж. Атмосферні впливи стосовно кам'яній кладці (у т. ч. газобетонної) – це зволоження дощем і висушування вітром і сонцем, що відбуваються на тлі мінливої температури. Впливом сонячного ультрафіолету на мінеральні матеріали можна знехтувати. Саме по собі зволоження дождемгазобетону не шкодить: міцність «мокрій» кладки від міцності «сухий» відрізняється відсотків на 10, не більше (і то, лише якщо промочити кладку наскрізь, чого українські дощі зробити не в змозі). Морозного ж руйнування газобетонної кладки вже побудованого справного будівлі і зовсім ніхто ніколи не бачив.
Тут ми наведемо дві цитати з монографії одного з найбільших радянських вчених, які вивчали комірчасті бетони, Е. С. Силаенкова «Довговічність виробів з ніздрюватих бетонів» (М.: Стройиздат, 1986). Ці цитати якраз і свідчать – відсутність зовнішньої обробки не веде до руйнування кладки з ячеистобетонных блоків:
«…при натурних обстеженнях будівель з нормальним температурно-вологісним режимом, незважаючи на експлуатацію цих будинків протягом 35-40 років, в стінах з дрібних ячеистобетонных блоків, не було виявлено жодного дефекту, який був би наслідком поперемінного заморожування і відтавання.» (стр. 46);
«Зволоження поверхневих шарів ячеистобетонных стін атмосферними опадами не досягає небезпечного рівня. Мабуть, в цьому основна причина того, що неармовані вироби з пористого бетону, що експлуатуються понад 40 років без якого-небудь захисту від зволоження атмосферними опадами в стінах житлових будівель, що не мають ознак морозного руйнування.» (стр. 93).
 
dom 20star
будівля з автоклавного газобетону, 1939 р. побудови, р. Рига

Тут можна додати, що більшість з обстежених в 1970-е роки будівель, описаних у процитованій книзі, продовжують справно служити своїм господарям досі. Найголовніше для збереження кладки з блоків – акуратно облаштувати всі підвіконні сливи, все козирки над декоративними виступами і поясками, стежити за збереженням покрівлі і систем водоскиду, влаштувати захист кладки у зоні цоколя… Головне – зробити так, щоб вода чи сніг не застоювалися в контакті з кладкою. Тоді опади не принесуть газобетону шкоди, а будуть лише коливати вологість його поверхневих шарів – капілярний підсос в газобетоні дуже малий і звичайні дощі рідко зволожують кладку глибше, ніж на 20-30 мм. Висушування на вітрі і під дією сонця. Просте рух повітря, постійно обдуває кладку, сприяє швидкому висиханню зовнішніх шарів кладки до вологості 2-5% (в залежності поточної погоди). А от жарке сонце може висушити поверхню кладки, звернену на південь, майже до нульового вологовмісту (0,1-0,5%). Таке «усушивание» може покрити поверхню кладки сіточкою дрібних тріщин (в теорії). Але зазвичай, видимі тріщини на автоклавних ніздрюватих бетонах з'являються тільки після пожежі. Сонце навіть у Єгипті смажить недостатньо сильно для розтріскування газобетону.Цей вид «атмосферних впливів» (спекотне сонце) слід враховувати при виборі тону для фарбування південних стін.

 
  • Ступінь зволоженості не впливає на міцність кладки (міцність може коливатися, але незначно).
  • Якщо забезпечений відвід води від всіх ділянок, де можливе перезволоження (нижні частини віконних прорізів, дашки, парапети, цоколь), то намокання поверхневих шарів, до якого тільки і можуть привести, скажімо, затяжні дощі або шквальні зливи, не може стати причиною ушкоджень (ні морозних, ні яких-небудь ще).
  • Пересушування поверхні кладки на сонці може (в теорії) викликати косметичні дефекти, але не зашкодить кладці.
  • Основна ідея, протиставляється міфу про обов'язковість зовнішньої обробки звучить так: «Захист газобетонної кладки від атмосферних опадів завжди бажана, але не завжди доцільна», або, більш чітко, так: «Відсутність зовнішньої обробки не призводить до аварійного стану кладки».
Давайте подивимося на зовнішню обробку з точки зору користі, яку вона може принести газобетонної кладки. Подивимося абстрактно, на прикладі дерев'яних стін. Ніхто не стане заперечувати той факт, що дерев'яні конструкції, що обгороджують, будучи оштукатурені по набитій драні вапняним розчином, отримують безліч бонусів перед неошуткатуренными:

- по-перше, покращений зовнішній вигляд, який і є базова мета штукатурення;
- по-друге, менша повітропроникність (без штукатурки з вітром бореться міжвінцевий ущільнювач, а з нею – вся товща штукатурки, що помітно знижує продувність);
- по-третє, штукатурка захищає деревину від регулярного зволоження дощем, росою, изморосью, закриває від доступу сонячного УФ випромінювання;
- і, нарешті, по-четверте, найголовніше – зовнішня штукатурка різко знижує пожежонебезпека дерев'яних конструкцій.

Результат: оштукатурення дерев'яних конструкцій підвищує їх довговічність, покращує цілий ряд експлуатаційних характеристик, оберігає зовнішні шари деревини від розтріскування, втрати міцності і прочая, прочая, прочая…Тих же результатів (за вирахуванням протипожежних бонусів) можна домогтися, обшива, скажімо, зруб, обрізний дошкою чи вагонкою. Повітропроникність ми обшивкою не зменшимо, але вологісний режим роботи колод покращимо, а загальну довговічність зрубу виразно підвищимо.
 
zavodsmall
На малюнку один з корпусів заводів AEROC якраз і демонструє естетику чистого газобетону усіма стінами свого виробничого корпусу. Тобто користь від зовнішньої обробки для деревини безсумнівна. Але і у відсутність оздоблення хати, при хорошому догляді за ними, можуть простояти не одне століття. Ці ж міркування вірні і для газобетонної кладки. Правильно виконана зовнішня обробка може бути корисна, але і її відсутність не зашкодить. Газобетон, на відміну від деревини, взагалі не гниє і не руйнується сонячним ультрафіолетом. Тому і без зовнішньої обробки газобетонний будинок, при хорошому догляді за ним, простоїть не одне століття – з набагато більшою ймовірністю, ніж дерев'яна хатинка. Тому робимо остаточний висновок: газобетонна споруда не вимагає від вас негайної зовнішньої обробки. Пауза між закінченням будівельних і початком оздоблювальних робіт може бути багаторічної. Ні до яких наслідків це не призведе.
 

Міф восьмий - "газобетон є крихким матеріалом. Найменша деформація фундаменту може призвести до масивним тріщин всієї конструкції".

Висновок (можливість розтріскування кладки) заснований лише на поверхневій оцінці властивостей каменю, а тому не цілком коректний. Спочатку про крихкість як такої. Крихкість – антонім пластичності. Пластичні матеріали здатні до значних деформацій без порушення цілісності (пластмаси, гума, меншою мірою дерево). Крихкі матеріали під навантаженням довго зберігають форму, деформуючись лише незначно, а потім руйнуються. Будь-яка кам'яна кладка при деформації зруйнується. Гранична деформація (така, яку кладка витримає без руйнування) для різних видів кладок (цегляна, бетонна, кам'яна) різна, але в жодному разі не велика: 2 – 5 мм/м, не більше. Для того, щоб крихкий матеріал зруйнувався, необхідно докласти деяке зусилля, навантажити його. В залежності від напрямку прикладання навантаження її величина, достатня для руйнування, буде різна. Наприклад, більшість кам'яних матеріалів і скло витримують великі стискаючі навантаження, але порівняно легко рвуться при розтягуванні. З іншого боку метали однаково добре чинять опір як стиску, так і розтягування. Сталевий трос – один з найбільш наочних прикладів здатності металів витримувати великі розтягуючі навантаження. Саме ця властивість металів – чинити опір розтягуванню – використовується в армокам'яних і залізобетонних конструкціях.

Газобетон досить крихкий матеріал. Його граничні деформації порівнянні з деформаціями керамічних каменів. Тому в малоповерховому будівництві завжди, коли є хоч найменший сумнів у жорсткості фундаменту, при кладці повинні бути виконані конструктивні заходи, що забезпечують цілісність конструкцій при виникненні розтягуючих зусиль.

mif2 1
(рис.) деформації фундаменту можуть призвести до тріщин у кладці
Незважаючи на низьку деформативність (крихкість) газобетону, тріщиностійкість кладки з нього забезпечується простими конструктивними заходами: традиційним способом запобігання тріщин є армування  кладки і влаштування армованих поясів в рівні кожного перекриття.

mif2 2
(рис.) залізобетонний пояс у рівні перекриття перерозподіляє вертикальну навантаження

Також добре з цим завданням справляються окремі арматурні стрижні, що укладаються у штраби між черговими рядами блоків.

mif2 3
(рис.) армування може запобігти утворенню тріщин
 

Міф дев'ятий - "будинок з пористого бетону вимагає зведення монолітного стрічкового фундаменту або цокольного поверху із звичайного важкого бетону, що тягне за собою чималі витрати"

Міф про те, що ячеистобетонный будинок висуває якісь особливі вимоги до фундаменту, не має під собою реальних підстав. Господарські будівлі з газобетонних блоків на стовпчастих фундаментах, обв'язаних поверху сталевою рамою справно служать довгі роки. Газобетонна кладка, як і кладка з інших штучних матеріалів повинна мати своєю підставою надійний фундамент. Сама ідея про те, що вибором стінового матеріалу можна домогтися економії на фундаментних роботах, хибна за своєю суттю. Фундамент для житлового будинку повинен забезпечувати сталість його форми. Погодьтеся, жити в перекошеної дерев'яної хатинки і втішати себе тим, що «зиркнула, зате не тріснула» – не райдужна перспектива. Фундамент у будь-якому випадку повинен бути нерухомий.

Його нерухомість забезпечується:

  • вибором непухкого підстави для будівництва (самий простий і надійний варіант);
  • закладенням нижче глибини промерзання на пучинистих грунтах, або пристроєм утепленого мелкозаглубленного фундаменту (для постійно експлуатуються будівель);
  • іншими конструктивними заходами.

Навантаження від власної ваги малоповерхового будівлі, що передаються на ґрунт, настільки малі, що практично завжди можуть не перевірятися розрахунком. Ислючение можуть бути хіба що будинки, що зводяться на схилах або на торфовищах. У всіх інших випадках, що масивний цегельний, що легкий каркасний будинок вимагатимуть для себе абсолютно однакових – нерухомих – фундаментів. Легка літня кибитка може експлуатуватися без фундаменту взагалі, чому прекрасним підтвердженням служать вагончики і блок-контейнери для кочують робітників. Фундамент житлового будинку повинен бути надійний. Вибір матеріалу стін на вимоги до фундаменту не впливає.

Міф десятий - "газобетонні стіни без додаткового утеплення недостатньо теплі"

Зовнішні стіни будівлі, в першу чергу, повинні забезпечувати санітарно-гігієнічний комфорт в приміщенні. Діючими нормами прийнято, що такий комфорт буде забезпечений, якщо в найлютіший мороз перепад температур між внутрішньою поверхнею зовнішньої стіни і внутрішнім повітрям буде не більше 4 градусів. Для більшості районів України ця вимога забезпечується при опорі теплопередачі стіни дорівнює 1,3 – 1,5 м°С/Вт. А таким опором теплопередачі має кладка з газобетонних блоків товщиною 150 – 200 мм (в залежності від щільності 400 або 500 кг/куб. м).  «Тепла» стіна – це, насамперед, стіна, що забезпечує тепловий комфорт. Тепловий комфорт в приміщенні забезпечується газобетонної стіною товщиною вже 150 – 200 мм! Саме такий стіни досить для дачного будинку, який в холодний сезон експлуатується епізодично, від випадку до випадку. Для двоповерхового дачного будинку досить кладки з блоків товщиною 200 мм (рідше - 250 мм) -як по несучій здатності, так і за теплотехнічними характеристиками. Додаткового утеплення такий будинок не вимагає.

Міф одинадцятий - "стіна без зовнішнього утеплення не відповідає вимогам теплової захисту"

Спочатку кілька слів власне про вимоги, що пред'являються будівельними нормами до зовнішніх стін житлових будівель, що експлуатуються постійно. Перша вимога – забезпечити санітарно-гігієнічний комфорт в приміщенні. Друга вимога, що пред'являється нормами до зовнішніх огороджувальних конструкцій – сприяти загальному зниженню витрат енергії на опалення будівлі.  Для спрощення розрахунків, проведених при проектуванні теплового захисту, введено поняття «нормованого значення опору теплопередачі» Rq min. Для першої температурної зони, в яку потрапляє половина всій території України, в т. ч. і м. Київ, мінімально допустимий опір теплопередачі стін житлових будинків дорівнює 2,8 м2·°С/Вт (ДБН Ст. 2.6-31:2006, табл. 1).  Ця величина означає, що при постійному перепаді температур між внутрішнім і зовнішнім повітрям в 1 °С через стіну буде проходити тепловий потік щільністю 1/2,8 = 0,357 Вт/м2. А при середній за опалювальний період різниці температур 21,1 ºС щільність теплового потоку складе 7,53 Вт/м2. За все 187 діб опалювального періоду через кожен квадратний метр стіни буде втрачено близько 33,8 кВт·ч теплової енергії. Для порівняння: за кожен квадратний метр вікна втрачається майже в 5 разів більше енергії – близько 160 кВт·ч. 

Наступна стадія проектування теплового захисту будівель – розрахунок потреби в тепловій енергії на опалення будівлі. Як правило, на цій стадії виявляється, що розрахункові значення значно нижче необхідних (тобто розрахунковий витрата енергії менше нормативного). У цьому випадку (при комерційному будівництві) знижують рівень теплозахисту окремих огороджень будівлі або (у разі, коли замовнику належить самому експлуатувати будівлю) вибирають економічно оптимальне рішення: заощадити на одноразових вкладень або покластися на економію в процесі експлуатації. Мінімальне значення опору теплопередачі зовнішніх стін житлових будівель, до якого можна знижувати тепловий захист, що становить 75% від нормативного – 2,1 м2·°С/Вт 

Тепер про те, якими теплозахисними характеристиками володіє кладка, виконана з газобетонних блоків. 

1. При розрахунку стіни за умовами енергозбереження беремо в якості розрахункової середню теплопровідність газобетону при эксплуатационнй вологості. Для житлових будівель України і газобетону марки за середньою густиною D400 отримуємо такі значення: розрахункова вологість 6%, розрахункова теплопровідність 0,12 Вт/м·°С (результати випробувань НДІБК). 

2. Коефіцієнт теплотехнічної однорідності кладки по полю стіни (без урахування укосів і зон сполучення з перекриттями) приймемо рівним 1. Різні розрахункові моделі показують, що при кладці на тонкому клейовому шві 2±1 мм коефіцієнт теплотехнічної однорідності може знижуватися до 0,95-0,97, але лабораторні експерименти і натурні обстеження такого зниження не фіксують. У будь-якому випадку – в інженерних розрахунках похибка в межах 5% допустима. 

3. Теплоізоляція зон сполучення з перекриттями і віконних укосів – це окремі конструктивні заходи, з допомогою яких можна домогтися підвищення теплотехнічної однорідності до величин навіть більше одиниці. 

Тепер за формулою R = 1/αн + δ·r/λ + 1/αв знайдемо опір теплопередачі газобетонних кладок різних товщин (при щільності газобетону 400 кг/куб. м). 

Товщина кладки, мм Опір теплопередачі, м2·°С/Вт
100 1,00
150 1,40
200 1,82
250 2,24
300 2,67
375 3,31

Як видно з таблиці, вже при товщині 250 мм стіна з газобетону D400 може задовольняти вимогам, що пред'являються до стін житлових будинків із умови зниження витрати енергії на опалення. А при товщинах 300 мм і більше може використовуватися навіть без перевірки питомої витрати енергії на опалення. 
Отже, одношарова газобетонна стіна товщиною 300 мм і більше абсолютно самодостатня з точки зору нормативних вимог до зовнішнім огородженням житлових будівель.


Міф дванадцятий - "без зовнішнього утеплення точка роси виявляється в стіні"

«Точка роси», а якщо говорити більш чітко, то «площину можливої конденсації водяних парів», легко може опинитися всередині утеплений зовні огороджувальної конструкції і практично ніколи не опиниться в товщі одношарової стіни. Навпаки, одношарова кам'яна стіна менше піддається зволоженню, ніж стіни з шаром зовнішнього утеплювача в межах 50 – 100 мм. Справа в тому, що площину можливої конденсації – це не той шар стіни, температура якого відповідає точці роси повітря, що знаходиться в приміщенні. Площина конденсації – це шар, в якому фактичне парціальний тиск водяної пари стає рівним парціальному тиску насиченої пари. При цьому слід враховувати опір паропроникненню шарів стіни, що передують площині можливої конденсації. Враховувати опір паропроникненню внутрішньої штукатурки, шпалер і т. д. 
Проілюструємо наші міркування прикладами: Вихідні умови: температура внутрішнього повітря: +20°С, вологість 40%; температура зовнішнього повітря: -15°С, вологість 90%

rosa1

На першому зображенні: Щільності реального і насиченого водяної пари в товщі стіни
На другому зображенні: Зміна температури по товщині стіни
    густина насиченої водяної пари
    щільність реального водяної пари

Наступні ілюстрації досить наочно демонструють: конденсація стає можливою при зменшенні паропроницамости оздоблювальних шарів або утеплювача порівняно з попередніми шарами. Одношарова стіна з паропроницаемой обробкою лише в рідкісні особливо морозні зими може зволожуватися конденсованої вологи. В умовах клімату України конденсацією парів в товщі одношарових стін можна знехтувати. Зовнішнє утеплення мінеральною ватою: «мокрій» обробці утеплювача конденсація можлива на кордоні [штукатурка/утеплювач], з поледующим намоканням утеплювача


rosa2

Зовнішнє утеплення пінополістиролом: Конденсація можлива на кордоні [несуча стіна/утеплювач]

Ваш браузер застарів!

Оновіть Ваш браузер для правильного відображення цього сайту. Оновити мій браузер

×